Peygamber Efendimizin Mührü Şerifi

Peygamber Efendimizin mührü şerifi Medine zamanlarına dayanmaktadır. Medine dönemine kadar yüzük kullanmayan Peygamber Efendimiz, Medine’ye geçtikten sonra yüzük kullanmaya başlamış ve yazmış olduğu mektuplarda mührünü damga olarak kullanmıştır. Mührü şerif ile ilgili ayrıntıları yazımız içerisinde bulabilirsiniz. Kapsamlı bir yazının ardından Mührü Şerif Yüzük Modelleri kategorilerine göz atabilir ve siz de Peygamber Efendimizin mührü şerifinin büyük bir incelikle işlenmiş olduğu tasarımlara sahip olabilirsiniz!

Peygamberimizin Mührü

Günümüze kadar gerçek Mührü Şerif yüzüğü motifinin ulaşabilmesi için tasarımın Hz. Osman zamanında bir benzerinin yapılarak muhafaza edilmiştir. Bu tasarım, Topkapı Sarayı’nda sergilenmektedir. Mührü Şerif yüzüğünün birçok fazileti olduğu bilinmektedir ve bu mühre bakmak insanın içini huzurla doldurmaktadır. Peygamber efendimiz bu mührü sol elinin serçe parmağına takmaktaydı. Gümüşten kaplanmış olan bu mührün üzerinde üç satır yazı bulunmaktaydı ve bu üç satır yazı alttan yukarıya doğru okunduğunda Muhammed Resulüllah yazdığı görülebilmekteydi.

Peygamber Efendimizin Mührü Şerifi

Peygamberimizin mührü şerifi bir tek yüzüğü değildi. Aynı zamanda Peygamber efendimizin Peygamber olduğunu belli eden bir de sırtında yer alan mührü bulunmaktaydı. Bu mühre Peygamberlik mührü denmektedir ve Peygamber efendimizin iki kürek kemiğinin arasında tam ortada yer almaktadır. Bu mührü Peygamber efendimiz asla çıkartmaz ve hep üzerinde taşırmış. Yüzüğü ise abdest alacağı zaman, namaz kılacağı zaman, tuvalete gireceği zaman çıkartırmış. Gümüşten kaplı olan bu yüzükten önce altın bir yüzük kullanan efendimiz altın yüzüğü çıkartmış ve gümüş yüzüğü kullanmaya başlamıştır. Çevresindeki erkeklerin de altın yüzük kullanmasını yasaklamıştır. Peygamber efendimiz her ne kadar yüzüğü sol elinin serçe parmağına taksa da, kimi zamanlar sağ elinin serçe parmağına da takar ve yüzük üstünde yer alan satırların avuç içine bakmasını sağlayacak şekilde çevirirmiş.

Mührü Şerif Yüzüğünün Faziletleri

Mührü Şerif yüzüğü, Müslüman toplumlar için birçok anlam ifade etse de bu yüzüğe bakan kişinin üzerinden bolluk ve bereket eksik olmazmış. Ayrıca bu mührü üzerinde taşıyan kişiye bir zarar gelmezmiş. Doğum yapacak kadın bu mührü üzerinde taşırsa, rahat bir doğum geçirir ve evine asarsa bebeğini nazardan korurmuş. Evin kapısına bu mühür asılırsa, mühür asılı durduğu zaman boyunca evde hep bolluk ve bereket olurmuş. Kim bu yüzüğe abdest alıp, namaz kılıp bakarsa üstünden huzur, bolluk ve bereket eksik olmazmış. Mührü Şerif Yüzük Modelleri için aşağıdaki resme tıklayabilir ve tasarım harikası olan tüm ürünleri keşfedebilirsiniz...