Mercan Taşının Özellikleri Nelerdir?

 Sıcak denizlerde bulunan mercan kayalıklarından elde edilen mercan taşının çok güzel bir görüntüsü vardır. Ülkemizdeki denizlerde bulunmasa da yurt dışından getirilerek gümüş içerisinde yerleştirilip birbirinden güzel takılar ortaya çıkarılmaktadır.
Sadece görüntüsü ile değil aynı zamanda anlamı nedeniyle de en çok tercih edilen aksesuarlar arasında yer alır. Mercan ile gümüş setler ortaya çıkarılır bunlar içerisinde yer alan kolye, bileklik, yüzük ya da küpleri dilediğiniz gibi kullanabilirsiniz. Mercan taşı genel olarak hayat simgeler kararlılık ve istikrar olarak da bilinir. Su altında yer alan mercan canlısının kemiksi yapısı kullanılarak birbirinden güzel takılar elde edilir. Çok uzun yıllardır aksesuar olarak kullanılan bu taş hem çok dayanıklı hem de muhteşem bir görünüme sahiptir. Çok çeşitli renklere sahip olduğu için her zevke ve tarzı uygun birbirinden güzel takılar yapılabilmektedir. Kur’anı Kerim’de de adı geçen mercan çok kıymetlidir bu nedenle sadece güzelliği de anlamı bakımından da çok zengindir. Doğal bir taş olduğu için cilde herhangi bir zararı da yoktur gümüş ile birlikte dizayn edilerek birbirinden güzel takılar yapılır. Denizden çıkarıldıktan sonra işleme süreci vardır çok sert ve dayanıklı olduğu için sağlıklı bir şekilde uzun yıllar boyuna kullanılabilir. Mercan kullanılarak gümüş kolyeler, bileklikler, küpeler, yüzükler elde edilmektedir yapılan yüzükleri hem erkekler hem de kadınlar beğenerek kullanıyor.
Tabi bu takıları güvenilir ve bilindik yerlerden almakta fayda vardır çok kıymetli ve değerli oldukları için piyasada sahteleri de üretilebilmektedir. Bu işler basit değildir bu nedenle tezgah üstü satış yapan ve merdiven altı üretim yapan yerlerden almayın bunlar sahte takılar olduğu için hem cildinize zarar verir hem de ömürleri çok kısa olur.