İmitasyon Takılar Cilde Zararlı Mıdır?

 Güneşli günler yaklaştıkça herkes daha bir gösterişli ve şık olarak sokaklarda yer almak ister. Özellikle kadınlar çeşitli takılar ve aksesuarlar takarak güzel havaların tadını çıkararak gezmeyi severler. Erkeklerin de gözdesi yüzükler  kolyeler ve bilekliklerdir. Kıyafetlere uyumlu takılar, gösterişli ve tarzını yansıtan aksesuarları kullanmak herkese ayrı keyif verir.
Birbiriden güzel gümüş kolyeler  küpeler  yüzükler çevrenizdekilere sizin tarzını anlatır. Her giyim tarzına göre bir takı seçeneği vardır spor, günlük, özel fark etmeden kendinize yakışan çok sayıda seçenek bulabiliyorsunuz. Takıların kalitelisi ve malzemesi de değişkenlik gösterir bazıları ucuz oldukları için sadece görünümüne aldanarak imitasyon takı kullanmaktadır ancak bu durum son derece sakıncalıdır. İmitasyon takılar cilde büyük zararlar verir özellikle uzun süre kullanımda egzama gibi büyük cilt hastalıklarıyla karşılaşabilirsiniz. Biraz daha ucuza alacağım diye sağlığınızdan olmayın takılarında kullanılan malzeme kesinlikle gümüş olmalıdır bunun dışında doğal taş da kullanışlıdır ancak gümüş son derece sağlıklıdır. İmitasyon takıları ucuz olduğu için tercih eden çok sayıda kişi vardır özellikle paraları yetişmeyen gençler görünüme aldanıp kullanıyorlar ancak belli bir süre sonra cilt hastalıkları kendini göstermeye başlar. Gümüş takı bulamıyorsanız hiç kullanmamanız daha mantıklıdır. Sahte takı ve aksesuarlar belli bir süre sonra lekelenme, aşınma ve ciltte bozulmalara neden oluyor. Bu lekelerden ve aşınmalardan kurtulmak kolay değildir bunun için çok fazla uğraşmanız gerekebilir.
Örneğin gümüş küpeler çok kullanışlı ve kaliteli olurken sahte küpeler belli bir süre sonra kulağınızda kalıcı leke bırakacaktır. Bu nedenle bu tarz takı ve aksesuarları kendinize de kullanmayın çevrenizdekilere de kullandırmayın. Daha önce kullandığınızda imitasyon takılar varsa bunlardan da kurtulmanız fayda vardır. Kaşınma, deri dökülmesi, kızarıklık gibi sorunlar yaşıyorsanız bu tarz aksesuarlardan kaynaklıdır.