Gümüş Yüzük Evde Nasıl Parlatılır?

 Gümüşleri çok fazla seven biri iseniz o zaman bolca gümüş takınız var demektir. Bu takılardan en önemlileri de tabii ki yüzüklerdir. Çünkü yüzükler, bazen parmaklarımızın zarafetini yansıtırken bazen de sevgi bağımızı gösteren alyanslar olabilmektedir. Gümüş elementinin ise bazı sebeplerden dolayı kararması ile birlikte parlak ve kullanılabilirlik hali azalmaktadır. Bu nedenle yazımızın içeriğinde gümüş yüzük evde nasıl parlatılır hakkında birkaç ipucu vererek sizlere yardımcı olmaya çalıştık…

Gümüş Takıları Nasıl Parlatmalı?

Tüm gümüş takılarınızı ve özellikle gümüş yüzük parlatma işleminize sirke ve karbonat ile başlayabilirsiniz. Temizleme işlevselliği bulunduğu bilinen sirke ve karbonatın, bir miktar su içerisine ikişer kaşık katılarak yüzüğün bekletilmesi yeterli olacaktır. Bu sistemle yüzüğünüzün pırıl pırıl parladığını görebilirsiniz.

Gümüş yüzük ne ile parlar sorusuna bir başka seçenek ise diş macunu kullanımı olabilir. En az karbonat kadar işe yarayan bu yöntem için bir miktar diş macununu peçeteye sürün. Bu peçete yardımıyla yüzüğünüzü iyice ovalayın ve daha sonra su içerisinde bekleterek takının parlamasını sağlayın.

Limon ve Tuz İle Gümüş Takılarınızı Dezenfekte Edin!

Limon ve tuzun asidik bir yapısının olduğu herkesçe bilinir. Bu asidik yapıya sahip olan doğal ürünler ile gümüş takılarımızın hepsini birden temizlemek mümkün. Peki; gümüş takılar limon ve tuz ile nasıl temizlenebilir? Eğer bu yöntemle 925 ayar olan gümüşlerinizi temizlemek istiyorsanız o zaman çok da fazla yorulmayacağınızı söyleyebiliriz.

Takılarınızın sığabileceği büyüklükte bir kaba, etken maddelerden bir miktar koyarak takılarınızı da bu tasın içine bırakın. Bir gece bu sıvının içerisinde bekleyen gümüşlerin ertesi sabah pırıl pırıl olduğunu görebilirsiniz. Fakat limonlu ve tuzlu bir halde takmadan önce mutlaka ılık su ile temizleyiniz. Her iki maddenin de asidik bir yapısı bulunduğu için duru su ile yıkanmalıdır.