Gümüş Yüzük Alındığı Fiyattan Satılır Mı?

 Gümüş çok eski yıllardan bu yana kullanılan değerli elementler arasındadır. Sıklıkla bayan takısı olarak kullanılan gümüş, altın ve pırlanta gibi değeri bilinen bir takı malzemesidir. Aynı zamanda elementin mikrop barındırmama özelliği bulunduğu için kaşık, çatal, tabak, sütlük ve tepsi gibi mutfak ürünlerinde de kullanılmaktadır. Takı takmak amacıyla satılan bireyler ise gümüş yüzük alındığı fiyata satılır mı merak ediyorlar…

Gümüş Yüzük Alındığı Fiyattan Satılır Mı?

Altın pırlanta da dâhil olmak üzere madeni elementlerin bir alış, bir de satış fiyatı bulunmaktadır. Gümüşte element olarak değerli madenler arasında yer aldığı için mücevhercilere kolaylıkla satılabilir. Ancak aynı alındığı fiyat etiketi üzerinden satılmaz, elementin o anlık fiyat ederi ne ise onun üzerinden gramajı hesaplanarak ücret belirlenir. Diğer yandan altın takılarda olduğu gibi gümüş yüzükler için de işçilik, alış ve satış fiyatını belirleyen faktörlerden biridir. Düz objeler her zaman alış fiyatına daha yakın bir seviyede satılırken, işlemeli takılar değer kaybına uğramaktadır.

Ayar üzerinden alım yapan mücevheratçılar, 925 ayar gümüş yüzükleri ve tüm mutfak eşyalarını gramajı ile hesaplar. Çünkü 925 ayar ürünler, 800 ayar ürünlerden daha pahalıya alınmakta ve satılmaktadır. Ancak ikili arasında günümüz şartlarında pek yüksek bir fiyat farkı yoktur. Çünkü gümüş elementi doğası gereği zaten pahalı bir maden değildir buna bağlı olarak da, 800 ile 925 ayar yüzükler arasında günümüz fiyatıyla yaklaşık 100 lira gibi bir ücret farklılığı oluşmaktadır.

Hesaplama her zaman gümüşün işleme ücretleri çıkartıldıktan sonra yapılacağından satış ve alış fiyatı arasında önemli bir fiyat farkı çıkmaktadır. Ürünü inceleyen mücevheratçı, öncelikle işlemesinin hangi yöntemle yapıldığını ve tekniğe göre ne kadar emek harcandığını tespit eder. Sonrasında bu işçiliğe karşı gelen bedeli, ürünün gram fiyatı üzerinden hesaplanan fiyattan çıkarır ve yüzüğün satış fiyatı ortaya çıkar.