Gümüş Kolye Fiyatları ve Modelleri

Değerli madenler arasında uzun bir tarihe sahip olan gümüş, her dönem mücevher yapımında sıkça kullanılmıştır. Elementin kolay şekil alarak, istenilen takının görünümünü alabilmesi ve zaman içinde daha az deforme olması içine bakır katılarak sertleşmesi sağlanmaktadır. 925 ayar bu katının en az olduğu ve arzu edilen tarzda işlenebilme özelliği kazandığı gümüş türüdür. Gümüş işletmeciliği ise elementin bu tarihselliğine paralel olarak her zaman zirvede olan mesleklerden biri olmuştur. Usta ellerden çıkan bazı tasarımlar, paha biçilmez ve sanatsal güzelliktedir. Birçok işleme yapılarak üretilen gümüş takılar içinde en fazla kullanılan takı çeşidi ise kolyelerdir. Gümüş kolyeler hemen hemen her bayanın takı koleksiyonunda yer almakta ve günlük hayatta da sıkça kullanılmaktadır.

Gümüş Kolye Fiyatları

Gümüş kolye fiyatları, elementin anlık değerine ve ürünün işlemesine göre değişkenlik kazanmaktadır. Bayanlara özel imal edilen takılarda, farklı tarz ve farklı modeller oluşturabilmek için işçilik çoktur. Buna paralele olarak da ürünleri fiyatı artmakta ve kullanıcıya belirli bir oranda bu işçilik payı yansıtılmaktadır. Ayrıca ürünün kaç ayardan imal edilmiş olması da önem arz etmektedir. Çünkü bu ayar ürünün işlenebilmesi ve uzun süre saklanabilmesi için içerisine ne kadar bakır konulduğunu gösteren ifadedir.

Takılarda Ayar Numarası Bulunması Gerekmektedir!

Ülkemizde gümüşün kullanılabilir ayarda olması için mutlaka 925 ayar olması gereklidir. Buna bağlı olarak da, alıcı kişi takının içinde bulunan ayar yazısının 925 ayar olup olmadığını inceleyerek gerçeklik payını anlayabilir. İmitasyon olan kolyelerde bu ayar numarası yazmaz iken gümüşten üretilmiş olan takıların hepsinde ayar numarası bulunmaktadır. İmalat yapılan yerlerde söz konusu ayar numaraları küpe, kolye, bileklik, yüzük gibi takıların üzerine etiket yardımıyla yapıştırılarak vitrinlerde ya da online web sitelerinde satışa sunulur. Erkek ya da bayan kolyesi gümüş kategorilerine göz atarken bu kriteri de göz önünde bulundurmalısınız.