Gerçek Yakut Nasıl Anlaşılır?

Değerli taşların birçoğu gerçek modellerinin yanı sıra sentetik ürünlerini de barındırmaktadır. Özellikle de doğada az bir şekilde rastlanan taşlara baktığımızda sentetik yapılma sıklığının daha fazla göze çarptığını bilmekteyiz. Bu yüzden de yakut gibi değerli taşlar satın almadan önce gerçek bir taşı nasıl anlamanız gerektiği konusunda bilgi edinmeniz gerekmektedir. Yakut taşının gerçeğini ayır etmek için ipuçları aşağıda sıralanmıştır.

Gerçek Yakut Nasıl Anlaşılır?

-Sentetik bir şekilde ve insan eliyle üretilen yakut taşlarının içerisinde kabarcıklar bulunmaktadır. Oysa doğadan elde edilen ve insanların hizmetine sunulan yakutlarda böyle kabarcıklar söz konusu değildir.
-Yakut satın alırken en başta dikkat etmeniz gereken nokta ise; alacağınız taşın parlaklığı ya da rengidir. Renk ve parlaklığı yerinde olan, canlı bir duruşa sahip taşlara baktığımızda, bunların gerçek yakut olduğunu kolayca anlayabiliriz.
-Yakutların çoğu pırlanta ile birlikte kullanılıp altın üzerine monte edilmesi sonucunda karşımıza çıkmaktadır. Yakut taşını satın almaya gittiğimizde bu ayrıntıya da dikkat edersek; hem daha değerli, hem de gerçek bir yakut alırız.

Sarı Yakut Taşı Özellikleri

Yakut taşı yapısı bakımından elmasa benzeyen bir taştır. Yakut taşı elmas gibi sert, camsı saydam yapıda bulunur. Yakut taşının rengi ise kan kırmızı bazen ise sarıdır. Elmastan sonra en sert yapıda bulunan ve değeri çok yüksek olan bir taştır. Kuran-ı Kerim'de bahsedilen üç değerli taşlardan bir tanesidir. Yüksek ısılara kadar dayanıklı bir taştır. Yakut taşının maruz bırakıldığı ısı ne kadar yüksek olursa bu taşın berraklığı artmakta ve renk tonu daha güzelleşmektedir.
Taşın bu dayanıklılığı yakut taşından yapılan ürünlerin çeşitlerinin çok olmasını sağlamıştır. Yakut taşı doğadan ilk çıkarıldığı zaman, ham haliyle çok gösterişsiz bir taştır ancak yakut taşı kesilip işlendiği zaman elmas kadar göz alıcı ve estetik olmaktadır. Yakut taşı içerisinde barındırdığı krom ve demir mineralleri sebebiyle kırmızı rengin değişik tonlarına bürüne bilen bir taştır.
Kuran-ı Kerim'de bahsi geçen diğer taşlar olan inci ve mercan taşı hayvansal kaynaklı oluşan taşlardır. Taşlar bu özellikleriyle sınıflandırılsa, yakut taşı bu özellik dışında kalan ve organik yapılı Kuran-ı Kerim'de bahsi geçen tek taş olmaktadır. Başlıca çıkarıldığı ülkelerden bahsedecek olursak Burma, Sri Lanka, Afganistan, Pakistan, Vietnam, Tayland, Hindistan, Avusturalya ve Rusya gibi ülkelerdir.