Gerçek Gümüş Kolye Nasıl Anlaşılır?

 Latince Argentum kelimesinden gelen gümüş elementi, parlak ve beyaz yapısı ile ışığı çok iyi yansıtmaktadır. Değerli metaller arasında yer almakta ve çok yumuşak olması nedeniyle kolayca eritilebilmektedir. Bu özelliği, bakır gibi başka elementlerle birlikte kullanılıp şekillendirilmesini sağlamaktadır. Ancak dövülebilme özelliği imitasyon ürünlerin oluşturulmasını kolaylaştırmaktadır. Özellikle içerisinde çok az gümüş barından, daha çok değersiz madenler katılarak oluşturulan ürünler piyasada bolca bulunmaktadır. Bu nedenle gümüş kolye almak isteyenlerin gerçekliğini iyi analiz etmesi gerekmektedir.

Gerçek Gümüş Kolye Standartları

Gümüş mücevherlerin üretiminde ve satışında uluslararası standartlar geçerlidir. Söz konusu standartların en önemlisi ise Sterling Silver ismini taşımasıdır. Bu isim, ürünün 925 ayar gümüş elementi kullanılarak imal edildiğini ifade etmektedir. Gümüş kolye yapımında 925 ayar standardına uygun üretim yapmak, o ürünün uluslararası ticarete uygun olmasını kolaylaştırmaktadır.

Gümüş Kolye Nasıl Anlaşılır?

Şekerlik, tepsi ve mumluk gibi ev eşyalarında genel olarak 800 ya da 900 ayar gümüş kullanılırken, takılarda mutlaka 925 ayarda üretim yapılmalıdır. Buna bağlı olarak gümüşün gerçekliğini içerisindeki ayar yazısına bakarak anlayabileceğimiz gibi alanında uzman birine göstererek de sonuca ulaşabiliriz. Çünkü gümüş elementinin kendine özgü bir rengi bulunmakta ve bu renk, mavimsi gri olarak tanımlanmaktadır. Mavimsi gri tonu, tüketiciler tarafından zor ayırt edilebilen bir renk olduğu için uzmandan yardım alınmasında fayda vardır.

Patent numarası bulunan gümüş kolye modellerinde ise herhangi bir sorun yaşadığınızda, dünyanın neresinde olursanız olun ilgili birime başvurarak bu patent numarasını bildirmeniz yeterlidir. Zaten ilgili birim, sizin adınıza ürünün patent numarası ile gerekli bütün kanuni işlemleri gerçekleştirecektir. Patent numarası olmayan ürünlerde ise üretici kişi, Ticaret Odası’na isimlerini tescil ettirmiş olabilirler. Böyle durumlarda ürünün imalatı sırasında kendi isimlerini içeren bir damga kullanmaktadırlar. Bu nedenle üründe damga bulunup bulunmadığını da inceleyebilirsiniz…