Erkekler Neden Gümüş Yüzük Tercih Eder?

Bayanlar arasında yüzük takmayı çok sevenler ve sevmeyenler olduğu gibi bu durum beylerde de aynı diyebiliriz. Bazı erkekler için gümüş yüzük takmak adeta bir tutkuyken, bazıları ise yüzük aksesuarını kullanmayı tercih etmemektedir. Buna karşın çeşitli gümüş yüzük modelleri satın alarak, koleksiyon yapan bile var. Peki, erkekler neden gümüş yüzük tercih eder?
Belirli bir yaştan sonra yaşadığımız toplum içerisinde, kişisel eşyalardan aksesuarlara kadar pek çok şeye anlamlar yüklemeye başlıyoruz. Yüzüklere de zaman içerisinde evlilik, nişan ve söz yüzüğü gibi anlamlar yüklenmiştir. Erkek gümüş yüzük modellerinin tercih edilmesindeki asıl sebep ise İslami emirlerdir. Çünkü tarihi incelediğimizde İslam toplumlarında beylerin gümüş yüzük taktıkları görülmektedir. Tüm mezheplerde erkeklerin altın takı takması haram olarak nitelendirildiği için erkekler gümüş yüzük ürünlerini tercih etmektedirler.  Ayrıca altın aksesuarlar, ilk çağlardan beridir kadınlara hitap ettiği için beyler altın takıları kadınsı bulmaktadır.
 

Farklı Bir Bakış Açısıyla Erkekler Neden Gümüş Yüzük Tercih Eder?

Erkekler için gümüş yüzük daha estetik görünüme sahiptir. Erkekler estetik açıdan incelendiğinde gümüş aksesuarları ağırlığı ve kullanılan taşın cazibesi sebebiyle daha çok beğenmektedirler. Taşların psikolojik problemlere iyi geldiğine inanılması da başka bir nedeni oluşturmaktadır. Yüzükler tasarım olarak kişinin hayat felsefesini ve siyasi görüşünü bile belli edebilir. Çünkü sembollerle donatılmış modeller, derin anlamları içermektedir.
Çeşitli gümüş yüzük modelleri imal edilmektedir. Bu modellerde kullanılan dini ve milli semboller de (Elif-Vav motifi gibi, üç hilal ya da ay yıldız motifleri gibi…) yine erkeğin yüzük takmasındaki önemli etkenlerden biridir. Geçmişte yüzük tutkunu olan pek çok tarihçi ve ünlü isimden bahsetmemiz mümkün. Örneğin; Kanuni Sultan Süleyman, babası gibi kuyumculuğa meraklı ve taşlı yüzük tasarımı yapan bir padişahmış. Diğer yandan özenli bir şekilde oluşturduğu yüzük koleksiyonu ile anılan Sultan Albülhamid Han’ın da nadide parçaları olduğu bilinmektedir.
Erkek gümüş yüzük denilince ünlüler arasında ise Barış Manço akla gelmektedir. Yıllar boyu şarkılarıyla beğeni toplayan Manço, aynı zamanda taktığı yüzük modelleriyle de adından sıkça söz ettirmiştir. Gümüş yüzük sektöründe faaliyet gösteren firmamızın resmi web sitesinde, birçok erkek gümüş yüzük modelini bulabilirsiniz…