İslam’da Hediyeleşmenin Önemi

İslam’da Hediyeleşmenin Önemi

İslam’da hediyeleşmenin önemi oldukça büyüktür bununla ilgili Hadis-i Şerifleri yazımız içerisinde yer almaktadır. Peygamber Efendimizin hediyeleşmekle ilgili örnek davranışları bilinmektedir, hediyeleşmek onun sünneti ve tavsiyesidir. Her ne kadar günümüzde unutulmaya yüz tutmuş bir adet olsa da, aslında da Türk toplumlarında hediyeleşmek geçmişten gelen bir gelenektir. Bu gelenek, yeni nesillere tam olarak aktarılmadığı için hediyeleşmenin onlara neler kazandıracağının farkında değildirler. Oysaki hediyeleşmek ile ilgili kıssalar, yeni nesillerimize aktarılmış olsa İslam’da hediyeleşmenin önemini ve faydalarını daha iyi anlayacaklardır.

Bakın, Peygamber Efendimizin hediyeleşmekle ilgili örnek davranışları ve Hadis-i şerifleri neler? Mesafeleri ortadan kaldıran ve kırgınlıkları sona erdiren önemli bir amil olan hediyeleşme hakkında Hz. Muhammed (s.a.v) neler buyurmuştur?

İslam’da Hediyeleşmenin Önemi

- İstemeden verileni alın! O, Allahü teâlânın gönderdiği rızktır. [Beyheki]

- Hediyeleşin, çünkü hediyeleşmek dostluğu artırır, kini, düşmanlığı giderir. [Taberani, Ebu Nuaym]

- Hediyeleşin, çünkü hediye, sevgiyi artırır, düşmanlığı giderir. [İbni Asakir]

- Hediye verene, siz de hediye verin! Eğer verecek bir şey bulamaz iseniz, onun için dua edin ki hediye karşılıksız kalmasın! [Nesai]

İslam’da hediyeleşmenin önemi insanlar arasındaki irtibatın kopmaması, aradaki muhabbetinin artması ve düşmanlıkların ortadan kaldırılması açısından büyüktür. İstenmeden verilen her şey, Allahü Teâlânın gönderdiği bir rızk olarak görülmelidir ve kabul edilmelidir. Verilen armağan reddedilirse, Allah’ın verdiğini reddetmiş olacağınız için kabul etmelisiniz. Çünkü bir Hadis-i Şerif’te de “Davete icabet edin, hediyeyi reddetmeyin!” buyurulmuştur.

Peygamber Efendimizin Hediyeleşmekle İlgili Örnek Davranışları

Muhtaç bir kadın Hazret-i Âişe anneminize bir hediye verir ancak validemiz kabul etmez. Bunu gören Hz. Muhammed (s.a.v) “O kadın muhtaç olsa da, hediyesini kabul edip ona daha fazla bir şey vermeliydin.” der. Yine bir gün sahabeden bir zat Ya Resulallah’a: “Birinden bir şey alanda hayır yok buyurduğunuz için hediyeyi almadım” der. Peygamber Efendimiz ise “O isteyerek alınan şeylere mahsustur. İstenmeden verileni alınız!” buyurur.

Peygamberimizin sünneti ve tavsiyesi olan hediyeleşmek, bir çıkar karşılığında olmadığı sürece hayırlıdır. Bu nedenle size sunulan armağanda bir art niyet yok ise onu mutlaka almalısınız. Kabul ettiğiniz bu hediye karşısında da ufak-büyük demeden siz de bir şeyler vermelisiniz.

Etiketler: İslam’da hediyeleşmenin önemi, Peygamber Efendimizin hediyeleşmekle ilgili örnek davranışları, hediyeleşmek ile ilgili kıssalar
Nisan 22, 2019
Listeye dön