Gümüş Takılara Zarar Veren Maddeler

Gümüş Takılara Zarar Veren Maddeler

Gümüş, altından sonra gelen ilk element olarak bilinmekte çünkü süs eşyası alanında kullanılan en temel madenlerden biridir. Parlak beyaz renkte olan bu değerli metal, parlaklığı sebebiyle Latince “argertum” adını almaktadır. Aslında doğada serbest halde bulunmakta fakat ender madenler arasında yerini almaktadır. Bu nedenle gümüş yüzük, bileklik, tesbih, küpe ve kolyesi olan kişiler gümüş takılara zarar veren maddeler ve dış etmenler nelerdir merak etmekte!

Örneğin; gümüş suda karar mı, deniz suyu gümüş kolyemi karartır mı ya da temizlik ürünleri yüzüğüme zarar verir mi gibi sorular oldukça popülerdir. Bu nedenle Nali Şerif olarak bizler, gümüş yüzük ve benzeri bir aksesuar alan müşterilerimizin takılarını en doğru şekilde muhafaza edebilmeleri için gümüş takılara zarar veren maddeleri sıraladık…

Gümüş Takılara Zarar Veren Maddeler

Dış Darbeler

Altından daha sert olan gümüş, her ne kadar sert aksesuarlar elde edilmesini sağlasa da zorlayıcı darbelerde zarar görmektedir. Üzerine basılan gümüş yüzük yamulabilir ya da ağır bir nesnenin altında kalan gümüş bir takı, tanınmayacak hale gelebilir. Bu nedenle gümüş aksesuarlarınızı varsa kutusunda yoksa ona uygun bir takı kutusunda saklamalısınız.

Deniz Suyu

Gümüş suda karar mı “evet kararır”. Çünkü yapısından dolayı gümüş zaten kararma özelliğine sahiptir ve tuzlu deniz suyu gibi etmenler gümüş takıların çok daha hızlı kararmasına neden olmaktadır. Bilakis denize girerken çıkarmadığınız zincirli bir kolye ya da taşlı bir yüzük, bir gün gibi çok kıza zaman diliminde bile kararabilir.

Kozmetik Ürünler

Parfüm, cilt losyonu ve deodorant gibi kozmetik ürünler de, gümüş takılara zarar veren maddeler arasında yer almaktadır. Özellikle boynunuzda gümüş bir kolye varken parfüm sıkmamanızı ya da cilt losyonu kullanır kullanmaz kolyenizi takmamanızı öneririz.

Kimyasallar

Günlük işlerde kullanılan kimyasal maddeler, kısa sürede takıları yıpratmaktadır. Deterjanlar aksesuarların en büyük düşmanı konumundadır. Bu nedenle gümüş takılara zarar veren maddeler listesinde kimyasallar ilk sırada yer almakta ve temizlik yaparken, takılarınızı çıkarmanız tavsiye edilmektedir. Gümüşü karartan maddeler arasında terde bulunmaktadır. Vücutta terleme oldukça kolye ve benzeri aksesuarlar çok çabuk kararma yapar.
Etiketler: gümüş takılara zarar veren maddeler, gümüş suda karar mı, gümüşü karartan maddeler
Kasım 01, 2018
Listeye dön