Anneler Günü Ne Zaman?

Anneler Günü Yüzükleri

20. yüzyılın başından itibaren Anneler Günü’nün Mayıs ayının 2. Pazar günü kutlanmasına alıştık. İlk olarak 1914’te Wilson (Amerika Birleşik Devleti Başkanı) tarafından resmi bir açıklamayla duyurulan bu tarih, günümüzde birçok ülke tarafından kabul görmüştür. Peki, 2019’da Anneler Günü ne zaman kutlanacak? Binlerce yıl önce başlatılan Anneler Günü etkinlikleri bu yıl hangi güne denk gelmektedir? Anneler Gününde varlık sebebimiz olan annelerimize en güzel hediyeleri www.naliserif.com da bulabilrsiniz.


Kanatsız Melekleri Onurlandırma Günü

 

Bebekliğimizden bu yana hayatımızı ilk annemizle keşfetmeye başladığımız için onunla kurduğumuz duygusal bağın yerini hiçbir sevgi alamaz. Hayatları boyunca evlatları için birçok şeyi göğüsleyen kanatsız melekleri onore edebilmek adına dünya genelinde Anneler Günü kutlanır. Anneler Günü, çocuklarını dokuz ay karınlarında taşıyan sonrasında ise aynı anda birden fazla iş yapmaya, uykusuz gecelere ve ilerleyen süreçlerde tedirgin bekleyişlere alışmak zorunda kalan annelere bir nevi teşekkür etmeyi sembolize eder. Bu özel günde annesine hediye alarak, onun hayat boyunca karşılaştığı zorluklara karşı gösterdiği direnç için teşekkür etmek isteyenler Anne Günü ne zaman merak ediyorlar.


Anneler Günü Ne Zaman?


Mayıs’ın ikinci Pazar’ı ayın 12’sine denk gelmektedir. Tüm dertlerimize çare arayan, bütün kötülüklerden bizleri korumaya çalışan, biz üzülünce bizden daha fazla üzülen annelerimizi 12 Mayıs Pazar günü çeşitli hediyeler alarak mutlu edebiliriz. Anneler Günü için birçok firma indirime gitmekte, herkes annesine ufak tefek bir armağan alabilsin diye kampanyalar düzenlemektedir. Özellikle takı, küçük ev aletleri ve giyim sektöründe annelere yönelik yüzlerce çeşit hediye bulabilirsiniz. 1914 yılında Anna hukuk savaşı olarak adlandırılan hareketin ardından tüm dünyada yaygınlaşan Anneler Günü kutlamaları birçok ülkede Mayıs’ın 2. Pazar günü gerçekleşmektedir. Peki, ülkemizde ilk Anneler Günü ne zaman kutlandı?


Türkiye’de İlk Anneler Günü Ne Zaman Kutlandı?

 

Anaerkillik, ilk olarak Asur ve Babil'in gözde tanrıçası İştar, zaman Tanrısı Kronos’un eşi Rhea ve Anadolu kültürünün en önemli tanrıçası Kybele ile ön plana çıkmıştır. Doğurganlık niteliğine vurgu yapan bu isimler öncülüğünde, her yıl bahar döneminde anneler için şölen düzenlemeye başlanmıştır. Bu şölenler gelenekselleşerek binlerce yıl sürmüştür. Yakın tarihimizde ise 1914 Anna hareketi ile resmileşen Anneler Günü kutlamaları Türkiye’de ilk kez 9 Mayıs 1955 yılında yapılmaya başladı.

Etiketler: Anneler Günü ne zaman, Anneler Günü kutlamaları, 12 Mayıs Pazar, Anneler Günü
Mayıs 10, 2019
Listeye dön